ПРО РИБУ АНДРІЯ

Феодосій Макаревський у своїй книзі історії краю в 1880р. писав, що близько 2000 років тому Монастирський острів (один з порогів Дніпра, розташований в центрі Дніпропетровська) відвідав Андрій Первозваний. Саме тут він набрався сил та поїхав по скіфським землям, пророче сказавши про появу «граду великого» (Києва). В нашому ж краю апостол подарував людям Рибу чарівную, яку було пізніше названо на його честь і відпущено у дніпровськії води.

 

За Новим Завітом, Андрій Первозваний був рибаком. Ісус обіцяв Андрію зробити його «ловцем людей».  Мало хто тоді міг здогадатись, як саме обіцянка буде втілена в життя.
Слід відзначити, що Риба — це символ Самого Христа. По-грецьки «риба» — «Іхтіс», що є абревіатурою грецької фрази «Ісус Христос Божий Син Спаситель» (ΙΧΘΥΣ). Ось вони, ці грецькі літери, на зеленому тлі.

 

Символи Риби Андрія

Сотні років, якщо не тисячі, Риба Андрій для людей був найвпливовішим символом. Про це свідчать символи на наших культових будівлях. Так було до ІV сторіччя, коли було відмінено страту через розп’яття і символ хреста почав набирати своє нинішнє значення.

Слов’яни зображували рибу в своїх листах, катакомбах, на одязі і побутових речах. І сьогодні риба — невід’ємний елемент у оформленні культових споруд.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цікаво буде дізнатись і про те, що символ Троїці пішов від трьох риб з однією спільною головою.

Одіяння Папи Римського повторює «риб’ячий костюм» понтифіка Кібели, що прославляв благодійність Риби Андрія.

Риба-Град — батько Андрія чи він сам?

Щоб показати те велике значення, яке відігравав Риба Андрій, народні митці зображали Рибу-Град – це риба, на якій розташовувалось їхнє поселення. Вірили в те, що земля стоїть на велетенський рибині — батькові Риби Андрія. Втім, історія не знає достовірних родичів Андрія. Дехто каже, що Лохнеське чудовисько є його родичем, але зважаючи на поведінку і характер чудовиська, воно у кращому випадку може бути Андрію тещею.

 

 

 

 

 

 

 Риба Андрій в історії краю

Риба Андрій – особа легендарна. Вона радить, рятує, допомагає, надихає наших земляків.

Вважається, що козаки оселялись біля Дніпра, або взагалі на островах, щоби радитись з Рибою Андрієм при прийнятті важливих рішень. Подейкують, що Риба Андрій був консультантом Богдана Хмельницького в часи Визвольної війни.

Вночі Риба Андрій допомагав простим людям відробляти панщину, аби ті вдень могли зайнятись власними огородами або ж мали час на повстання проти панів.

Тараса Шевченка було поховано в Каневі на Чернечій горі понад Дніпром ревучім, аби Риба Андрій завжди міг приплисти до нього, відпочити і згадати рядки його віршів, аби потім ними надихати інших.

Якщо ж ти хочеш особисто познайомитись з Рибою Андрієм – частіше гуляй поблизу Дніпра і ти обов’язково його побачиш.

Риба Андрій у народному фолькльорі

Коли з козацького човна впала вилка, вона мало не вбила Андрюху, але той стерпів і поплив хутчіше, спеціально щоби козаки не встигали їсти. Так і з’явилась прикмета: «Впала вилка – козак спішить».

Іван Сірко – позашлюбна дитина Риби Андрія. Дівчата на свято Івана Купала пускають віночки по Дніпру. Адже вони вірять, що Андрій наділить їхніх синів силою і вірою.

Анекдоти про Рибу Андрія

Знаєте чому Чак Норіс ніколи не був в Дніпропетровську? Він боїться Рибу Андрія!

Коли Брюс Віліс черговий раз хоче врятувати світ – він радиться і узгоджує план дій з Рибою Андрієм і обіцяє, що Україна під час рятівних операцій не зазнає незручностей.

Під час чемпіонату світу з яхтингового спорту Риба Андрій завжди підштовхує нашу команду до перемоги! Пробував Риба Андрій робити те саме і з Яною Клочковою, але вона і сама гарно справляється.

На 80% Риба Андрій складається з чогось справжнього, українського. А на інші 20% — суто з чогось особливого, дніпропетровського.

Риба Андрій настільки сильний, що іноді плаває в землі та бетоні, не помічаючи, що вже виплив за межі води.

Риба Андрій іноді плаває настільки швидко, що вода навколо нього закипає.

Андрій ідеально плаває задом, адже кут огляду його очей складає 360 градусів.